Õppesõit manuaal- või automaatkäigukastiga autoga?

Automaatkäigukastiga hübriidauto – teadliku ja eduka inimese keskkonnasõbralik valik

Sageli seisavad autokooli õpingutega alustajad just ülaltoodud küsimuse ees. Kas on mõtet teha automaadi load? Siinkohal polegi ühte ja õiget vastust ning igaüks peab ise leidma endale sobiva variandi. Selge on aga üks – manuaalkäigukastiga autosid toodetakse ja kasutatakse järjest vähem. Autotööstuse tulevik liigub üha rohkem automaatkäigukastiga autode suunas. Võib juhtuda, et lähema viie või kümne aasta pärast pole enam käsikäiguvahetusega autosid palju sõitmas näha. Ja veel – kui on võimalik teha elu mugavamaks, et ise enam mitte käike vahetada, siis peaks seda ka tegema.

Õppimine manuaalkäigukastiga autoga sobib juhul, kui hilisemas elus kavatsetakse kindlasti just sellise autoga sõita. Sel juhul saab juhieksami läbimisel vastava, n.ö. tavalise juhiloa, mis seda lubab. Manuaalkäigukastiga autoga õppesõitu tehes tuleb arvestada, et eriti just õpingute alguses kulub küllaltki arvestatav osa ajast kohaltvõtmise ja käiguvahetuse harjutamisele. Samuti tuleb arvestada, et manuaalkäigukastiga auto juhtimine eeldab põhiteadmisi siduri ja käigukasti toimimise kohta.

Kui aga tulevikus plaanitakse osta automaatkäigukastiga auto või ka juhul, kui peres on juba selline auto olemas, siis võib julgesti ka õppesõidul vaadata automaatkäigukastiga sõiduki poole. Automaatkäigukastiga autol on ainult kaks pedaali – gaasipedaal ja piduripedaal. Sellise õppeautoga õppides on lihtsam keskenduda liiklusele, kuna jääb ära käikude vahetamine. Viimane tegevus nõuab just linnatingimustes sõites juhilt oluliselt rohkem tähelepanu.

Kui on võimalus võtta sõidutunde hübriidautoga, tasub seda kindlasti teha. õppeautoHübriidsõidukite liikumise tagab elektri- ja sisepõlemismootori kombineeritud töö ning reeglina on neil automaatkäigukast. Sellise autoga sõites saab õppur kogemuse ja teadmised hübriidauto sõiduomaduste kohta. Hübriidauto puhul tuleb kindlasti ära märkida ka keskkonnasäästlikkuse moment ning tavaautodega võrreldes väiksem kütusekulu. Meie juures saab teha õppesõitu ainult hübriidautodega.

Juhul, kui riiklik sõidueksam tehakse automaatkäigukastiga autoga, saadakse juhiluba, kus on peal vastav märge, mis lubab edaspidi juhtida vaid automaatkäigukastiga sõidukeid. Ehk niinimetatud “automaadi load”. Kui aga edaspidi peaks siiski tekkima soov või vajadus nn. manuaalilubade järele, siis seda saab lihtsasti teha – tuleb vaid läbida vastav koolitus sõiduõppes vähemalt kahe sõidutunni mahus ning sooritada sõidueksam.

Kokkuvõtteks – automaatkäigukastiga autode osakaal suureneb iga päevaga. Kui tekkis huvi automaatkäigukastiga autoga sõitmise vastu, tule meie autokooli õppima!

Loe veel…

 

Otsustasid automaatkäigukastiga õppimise kasuks?

Autokool Tallinnas Automaatkäigukastiga