Kuidas saada autokooli tervisetõend?

Kui oled otsustanud alustada autokoolis õpinguid, on vajalik läbida tervisekontroll, et saada mootorsõidukijuhi tervisetõend.

Tõend väljastatakse B-kategooria juhtimisõigust omavale või taotlevale isikule kümneks aastaks, kui arst ei otsusta kontrollitava
isiku tervislikust seisundist lähtuvalt seda aega lühendada.

Autokooli tervisetõend tuleb koolitajale esitada enne õpingute algust. Seda saab teha kas paberkujul või digitaalselt. Autokool vajab tervisetõendi otsust (jah/ei), ehk siis ainult esilehte. Selle saad välja printida või digitaalselt alla laadida aadressilt www.terviseportaal.ee

Kui tervisetõend on olemas, siis saab tervisetõendi otsuse ise alla laadida:

• leia veebileht Terviseportaal.ee
  • logi sisse ID-kaardiga või mobiili-IDga või Smart ID-ga
  • vali jaotus “Tervisetõendid ja deklaratsioonid”
  • vali jaotus “Mootorsõiduki juhtimise tervisetõend”, vajuta “Vaata”
  • vali jaotus “Tervisetõendi otsus” (NB! palun jälgige, et ei laeks alla tõendit, vaid otsuse!), vajuta “Laadi alla”
  • tervisetõendi otsus laetakse Teie seadmesse
  • kui vajate digitaalselt allkirjastatud tervisetõendit, soovitame dokument alla laadida, kasutades arvutit

Autokool ei säilita ega hoiusta Sinu tervise kohta käivaid andmeid ega tervisetõendit, vaid ainult veendub tõendi olemasolus.

Kui tervisetõendit veel ei ole – kuidas toimida?

Kirjeldame siinkohal veidi pikemalt kuidas saada tervisetõendit mootorsõiduki juhtimiseks.

Tervisetõendi väljastab kas perearst või pereõde. Juhul kui sinu perearstil on pikk järjekord, siis võid pöörduda ka mõne teise tervishoiuteenust pakkuva raviasutuse poole.

Enne vastuvõtule minemist tuleb täita ära tervisedeklaratsioon. Seda saab teha aadressil www.terviseportaal.ee

Juhend tervisedeklaratsiooni täitmiseks:

• leia veebileht Terviseportaal.ee
  •  vajuta nupule “Sisene portaali” ja logi sisse ID-kaardiga või mobiili-IDga või Smart ID-ga
  •  vajuta nupule “Tervisetõendid ja deklaratsioonid”
  •  uue tervisetõendi taotlemiseks vajuta nupule “Alusta taotlemist”
  •  järgi juhiseid, mida kuvatakse

Juhul kui puudub võimalus elektroonset tervisedeklaratsiooni täita, siis paljude perearstide juures saab deklaratsiooni paberversiooni täita ka kohapeal.
Arvestada tuleb, aga sellega, et sellisel juhul võib vastavalt teenusepakkuja hinnakirjale lisanduda eraldi tasu.

Mootorsõidukijuhi tervisetõendi taotlemisel tuleb arsti juurde minemisel  kaasa võtta:

• isikut tõendav dokument (pass või ID-kaart)
  • juhiluba (kui olemas)
  • juhtimise ajal kasutatavad abivahendid (prillid, kontaktläätsed, kuulmisaparaat, proteesid jms)

Tervisekontroll on tasuline ja maksab alates 40 eurost.

Tervisekontrolli eest tuleb tasuda ka juhul, kui vastuvõtu käigus ilmnevad vastunäidustused juhiloa saamiseks! Tavaliselt sellise otsuse korral tervisekontrolli tasu tagasi ei maksta.

Tervisetõendi kohta saab pikemalt lugeda Riigi Teatajast, kus kirjeldatakse mootorsõiduki juhtimisõiguse taotleja tervisekontrolli tingimusi ja korda ning tervisenõudeid, sealhulgas meditsiinilisi vastunäidustusi, mille korral mootorsõiduki ja trammi juhtimine ei ole lubatud.

Loe veel..