Kuidas taotleda juhiluba?

Olete sooritanud edukalt autokooli teooria- ja sõidueksami ning lõpetanud autokooli. Palju õnne! Olete läbinud suure osa teekonnast juhiloa saamise suunas. Kirjeldame siinkohal lühidalt, kuidas edasi toimida.Kuidas taodelda juhiluba maanteeametis

Väga oluline – pärast autokooli lõpetamist jätkake harjutamist. Hoidke pidevalt värskena oma liiklusteooria teadmised ning tehke jätkuvalt õppesõitu, olgu siis juhendajaga või sõiduõpetaja juhendamisel. Praktika näitab, et isegi ainult paar nädalat pausi õppesõidus annab vähem või rohkem tunda juhikandidaadi sõiduoskustes. Kui õppesõidus on olnud pikem vahe, kulub uuesti õppesõiduga alustades osa sõidutunde varasemate oskuste meeldetuletamiseks ja taastamiseks. Seega, pidev harjutamine ja õppesõit on tähtis. Vajadusel saate pöörduda oma autokooli poole, kus õppisite, või ka mõne teise sõiduõpetaja poole – nad aitavad Teid kindlasti sõidutundidega.

Juhiloa saamiseks tuleb juhtimisõiguse taotlejal sooritada riiklik teooria- ja sõidueksam. Eksameid saab sooritada kõigis Transpordiameti teenindusbüroodes, sõltumata juhikandidaadi elukohast. Mõlemale eksamile saab aja broneerida Transpordiameti e-teeninduse kaudu. Arvestada tasub võimalusega, et mõlemale eksamile on järjekord. Tuleb tähele panna, et enne eksamite sooritamist tuleb tasuda riigilõiv. E-teeninduses taotlemisel on riigilõivu suurus väiksem kui teenindusbüroos taotlemise korral. Arvestada tuleks vähemalt 86 € suuruse riigilõivuga (taotlemisel e-teeninduses, sisaldab teooria- ja sõidueksamit ning juhiluba).

Teooria- ja sõidueksami, samuti juhiloa riigilõivu kohta asub info siin.

Teooriaeksam

Edukalt sooritatud teooriaeksam kehtib üks aasta. Seda tähtaega tuleb tähele panna juhul, kui sõidueksami tegemine mingil põhjusel viibib või kui sõidueksam ebaõnnestub ning tuleb minna uuesti eksamile.

Riiklik teooriaeksam sooritatakse arvutil. B-kategooria juhtimisõigust taotledes tuleb teooriaeksamil 30 minuti jooksul vastata 40 küsimusele. Eksami edukaks sooritamiseks ei tohi olla kokku üle 5 vea, sealjuures ohutuseteemalistes küsimustes ei tohi olla üle 1 vea. Eksami käigus tuleb vastata iga küsimuse kõikidele vastusevariantidele, mida on kaks kuni kolm. Küsimus loetakse valesti vastatuks, kui kas või üks vastusevariant on vale või jäetud vastamata.

Sõidueksam

Kui riiklik teooriaeksam on edukalt sooritatud, saab broneerida aja sõidueksamile. Seda saab samuti teha Transpordiameti e-teeninduses. Tasub tähele panna, et kui soovite teha sõidueksamit automaatkäigukastiga autoga, siis saab seda teha vaid kindlates teenindusbüroodes. Täpsema info saab jällegi e-teeninduses sõidueksami aega broneerides.

Sõidueksamil tuleb sõita nii linnas kui maanteel ning sooritada teatud harjutusi. Sõidueksamiks valmistudes saate oma sõiduõpetajaga arutada, mis tuleb Teil sõidutundides hästi välja ning mis elemente oleks vaja õppesõidu käigus rohkem harjutada.

B-kategooria sõidueksami kestus liikluses on vähemalt 45 minutit, sealhulgas liiklemise asulavälisel teel vähemalt 15 minutit. Liikluses liiklemisele lisandub ka sõiduki kontrollimine jm sõidueksamiga seotud toimingud. Eksami käigus sooritatakse ka nõutud parkimisharjutused.

Kui sõidueksamil läheb kõik hästi ja eksam on edukalt sooritatud, saab juhikandidaat juhtimisõiguse ning talle väljastatakse esmane juhiluba. Transpordiamet väljastab esmase juhiloa kuni kümne tööpäeva jooksul. Kuni juhiloa kättesaamiseni võib Eesti piires sõidukit juhtida.

Kui sõidueksam ebaõnnestus, on võimalik uuesti eksamile minna mitte varem kui ühe nädala pärast, arvates sõidueksami mittesooritamise päevast. Uuesti tuleb tasuda ka sõidueksami riigilõiv. Vajadusel saab enne korduseksamit arutada oma sõiduõpetajaga, millele oleks vaja eksamiks valmistumise ajal õppesõidul tähelepanu pöörata ning milliseid elemente tuleks rohkem harjutada.

Täpsemalt saab eksamineerimise kohta lugeda siin.
Transpordiameti e-teenindus asub siin.

Kui soovite lähemalt lugeda, kuidas valmistuda teooriaeksamiks, lugege meie vastavat blogipostitust.

Kui soovite teada, kuidas edukalt läbida sõidueksam, siis sellest on kirjutatud meie autokooli blogipostituses, mis asub siin.

Kui vajate abi sõidueksamiks valmistumisel, võtke julgesti ühendust meie autokooli sõiduõpetajatega. Aitame Teid õppesõiduga liikluses ning samuti saame aidata, kui vajate abi parkimise õppimisel.

Loe veel…